کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت (Condensing Unit)، عنوانی است که عمدتاً به یونیت های خارجی در سیستم های HVAC اطلاق می شود. یونیتی که می تواند در قالب یک سیستم هیت پمپ (Heat Pump) نیز عمل کند. در بیانی ساده می توان گفت، کندانسینگ یونیت نوعی چیلر تراکمی، بدون شیر انبساط و اواپراتور می باشد.

پیشنهاد مطالعه : چیلر تراکمی

اجزای کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت از دو مؤلفه اصلی تشکیل شده است:

  • کمپرسور: مکانیزمی است برای افزایش فشار مبرد، تا بدین وسیله، انرژی لازم برای جریان یافتن مبرد در مسیر سیکل تبرید ایجاد شود.
  • کندانسور: مکانیزمی است جهت دفع حرارت بخار داغ مبرد خروجی از کمپرسور، به منظور کاهش دما و سپس چگالش آن

مجموعه جداگانه ای به دنبال کندانسینگ یونیت وجود دارد که نقش تغییر دمای هوا (سرمایش/ گرمایش) در کاربری HVAC و یا سرد کردن هوا در یخچال ها و فضاهای نگهداری مواد غذایی (سردخانه) را بعهده دارد. چنین مجموعه ای شامل شیر انبساط و اواپراتور هوایی می باشد که در سیستم های HVAC با عنوان یونیت داخلی شناخته می شود.

نحوه عملکرد کندانسینگ یونیت

در واقع، اساس عملکرد کندانسینگ یونیت، همان سیکل تبرید تراکمی بخار می باشد. چنانکه بخار سرد مبرد خروجی از اواپراتور هوایی (که عمدتاً در یک یونیت داخلی تعبیه می گردد) وارد کندانسینگ یونیت می شود. ابتدا این جریان با عبور از کمپرسور، متراکم شده و با افزایش تؤامان فشار و دما به بخار داغ تبدیل می گردد. سپس از طریق کندانسور، گرمای آن، دفع شده و بعد از چگالیده شدن (Condensing) به شکل مایع داغ از کندانسینگ یونیت خارج می شود.

 جریان مایع خروجی از کندانسینگ یونیت، به سمت شیر انبساط که درست قبل از اواپراتور نصب می گردد، حرکت می کند. در نهایت مبرد سرد خروجی از شیر انبساط که دارای درصدی بخار نیز می باشد وارد اواپراتور شده و دمای هوایی که توسط فن دمنده از روی کویل اواپراتور عبور می کند را کاهش می دهد.

عملکرد کندانسینگ یونیت (هوا خنک)
تصویر شماتیک عملکرد کندانسینگ یونیت (هوا خنک)

با معکوس کردن جهت گردش جریان مبرد در سیکل (به شیوه هیت پمپ) این امکان فراهم می گردد که بتوان دمای هوای عبوری از روی کویل اواپراتور را جهت گرمایش محیط افزایش داد. البته در این شرایط، کویل اواپراتور نقش کندانسور را در سیکل ایفا می کند.

انواع کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت را می توان بر مبنای نوع کمپرسوری که در آن بکار می رود، دسته بندی نمود. از آنجا که معمولاً ظرفیت کندانسینگ یونیت های تولیدشده چندان بالا نمی باشد، غالباً از کمپرسورهای روتاری، اسکرال و بعضاً پیستونی در آن ها استفاده می شود که هر کدام از این کمپرسورها می توانند دور ثابت یا دور متغیر (اینورتردار) باشند.

البته در کندانسینگ یونیت های زیر صفری، نوع خاصی از کمپرسورهای اسکرو نیز بکار گرفته می شود.

اما، عمدتاً دسته بندی کندانسینگ یونیت ها، بر اساس چگونگی مکانیزم دفع حرارت در کندانسور آنها، تعریف می شود:

  • کندانسینگ یونیت هوا خنک: در این نوع از کندانسینگ یونیت، کندانسور (کویل فین گذاری شده) از طریق تبادل انرژی با هوا، خنک می شود. بطوریکه مبرد داغ خروجی از کمپرسور، وارد لوله های فین دار کویل کندانسور شده و هوای محیط توسط فن های دمنده یا مکنده تعبیه شده، از روی لوله ها عبور داده می شود.
کندانسینگ یونیت هوا خنک با کمپرسور اسکرال
کندانسینگ یونیت هوا خنک با کمپرسور اسکرال

پیشنهاد مطالعه : کندانسور هوایی

  • کندانسینگ یونیت آب خنک: نوعی از کندانسینگ یونیت که در آن، کندانسور (مبدل پوسته و لوله) از طریق تبادل انرژی با آب، خنک می شود. بطوریکه مبرد داغ خروجی از کمپرسور، وارد پوسته کندانسور شده و جریان آبی با دمای مناسب (تولید شده توسط برج خنک­ کننده) از درون لوله ها عبور داده می شود.
کندانسینگ یونیت آب خنک با کمپرسور اسکرال
کندانسینگ یونیت آب خنک با کمپرسور اسکرال

پیشنهاد مطالعه : کندانسور آبی

کاربرد کندانسینگ یونیت

کاربرد کندانسینگ یونیت را می­ توان در دو حوزه مختلف مورد ارزیابی قرار داد:

1. تهویه مطبوع: در سیستم­ های تهویه مطبوع انبساط مستقیم (DX) شامل کولر گازی، داکت اسپلیت و همین­طور VRF که از جمله سیستم های رایج بازار HVAC هستند از کندانسینگ یونیت هوا خنک به عنوان یونیت خارجی در آن ها استفاده می شود.بعلاوه، کندانسینگ یونیت (هوا خنک / آب خنک) برای هواسازهایی با کویل سرمایش DX نیز بکار می رود.

کاربرد کندانسینگ یونیت در تهویه مطبوع
کاربرد کندانسینگ یونیت (هوا خنک) در تهویه مطبوع

2. تبرید: در سیستم های برودتی، از کندانسینگ یونیت با ظرفیت های متفاوتی استفاده می گردد. بطوریکه در یخچال های فروشگاهی و صنعتی، کندانسینگ یونیت (عمدتاً هوا خنک) در ظرفیت های پایینی بکار گرفته می شود. در سردخانه ها کندانسینگ یونیت (عمدتاً آب خنک) استفاده رایجی دارد و در ظرفیت های نسبتاً بالایی ساخته می شود. استفاده از اواپراتور هوایی در سردخانه ها، معمول ترین سیستمی است که برای تولید هوای سرد، پیش بینی می گردد و تأمین مبرد سرد (فرئونی یا آمونیاکی) جهت عبور از کویل اواپراتور به کمک کندانیسنگ یونیت انجام می گیرد.

در سردخانه های زیر صفری با ظرفیت سنگین، کندانسینگ یونیت به صورت دو پارچه (رَک کمپرسور و کندانسور آب خنک) طراحی و تولید می شود.

کاربرد کندانسینگ یونیت در سیستم های تبرید
کاربرد کندانسینگ یونیت در سیستم های تبرید

طراحی، ساخت و فروش انواع کندانسینگ یونیت

گروه صنعتی تهویه نگار، متخصص در طراحی و عرضه مناسب ترین سیستم های برودتی و تهویه مطبوع، مطابق با نیاز واقعی مشتری و امکانات مالی کارفرمایان محترم، آماده ارائه انواع کندانسینگ یونیت (هوا خنک و آب خنک) در ظرفیت های مختلف می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و نیز دریافت مشخصات فنی کامل و استعلام قیمت، با گروه صنعتی تهویه نگار تماس حاصل فرمائید. شایان ذکر است؛ فروش تمامی محصولات این مجموعه در سراسر کشور امکان پذیر خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در تماس باشید.

کارشناس فروش (عمادی) 09102072884

به این مقاله امتیاز دهید
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *