تهویه سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی

سیستم‌ های HVAC و تهویه مطبوع نقش مهمی در حفظ کیفیت هوا و کنترل دما در سالن های ورزشی و بدنسازی ایفا می‌کنند و تجربه‌ ای دلپذیر را برای شرکت‌ کنندگان و ورزشکاران را به همراه خواد داشت. هنگام طراحی سیستم تهویه مطبوع سالن بدنسازی باید عوامل زیادی را در نظر گرفت.

به عنوان مثال، اندازه و موقعیت مِلک می تواند نیازهای تهویه مطبوع را به طور چشمگیری تغییر دهد. طراحی و چیدمان ساختمان نیز بر طراحی و تجهیزات مورد نیاز برای ارائه کنترل موثر محیطی تأثیر می گذارد. یک باشگاه کوچک ممکن است به یک سیستم HVAC نسبتاً ساده نیاز داشته باشد. در هر صورت این سیستم باید بتواند با حفظ تغییرات ثابت در دمای اتاق مقابله کند. همچنین به منظور تنظیم نوسانات رطوبت هوا مرتبط با افرادی که ورزش می کنند، بایستی سرویس دهد.

پیشنهاد مطالعه:

تهویه مطبوع استخر شنا

سالن‌ های ورزشی و مراکز بهداشتی بزرگ‌ تر با امکانات متعدد، احتمالاً نیاز به مدیریت شرایط محیطی مختلف زیر یک سقف دارند. به عنوان مثال، استخرهای سرپوشیده، توالت ها و امکانات حمام همگی نیاز به جابجایی مدام هوا دارند. اگر سالن‌ های ورزشی بزرگ شامل امکانات دوش، سونا یا اتاق ‌های بخار باشند، انتخاب شرکتی با تجربه در تهویه مطبوع، تهویه و جابجایی هوا تضمین می ‌کند که هر جزء به‌عنوان بخشی از کل سیستم تهویه یا HVAC به ‌طور مؤثر عمل می ‌کند.

تهویه سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی
تهویه سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی 10

سیستم های تهویه مطبوعِ سالن بدنسازی، یک محیط تمرینی امن تر و راحت تر را فراهم می کنند. دمای پایین ‌تر می ‌تواند به ورزشکاران این امکان را بدهد که سخت ‌تر تمرین کنند، بدون اینکه از خستگی زیاد رنج ببرند و خطر کم ‌آبی و گرمازدگی را کاهش دهند. تهویه هوای باشگاه برای اطمینان از محیطی شاد و سازنده در باشگاه بسیار ضروری است. سیستم های HVAC در سالن بدنسازی گرمایش را نیز فراهم می کنند.

بسیاری از سالن ‌های ورزشی در ساختمان‌ های تجاری بزرگ قرار دارند، هنگامی که زمستان فرا می ‌رسد، دما می ‌تواند به نحو شدیدی پایین بیاید. این نه تنها برای مشتریان شما، بلکه برای کارکنان شما نیز شرایط نامساعدی را بوجود می آورد. تهویه هوای باشگاه به این معنی است که کنترل دما را برای تمام فصول از یک سیستم دریافت می‌کنید

انواع سیستم تهویه مطبوع برای سالن بدنسازی

سیستم های تهویه مطبوع از نظر کیفیت، قیمت و ویژگی ها تنوع بسیار زیادی دارند و به همین دلیل ممکن است 100% مشخص نباشد که کدام یک برای شرایط شما مناسب است. اگر در تلاش هستید که بفهمید کدام سیستم تهویه مطبوع برای فضای شما کارامد خواهد بود، این قسمت از مقاله به شما کمک می کند تصمیم بگیرید.

یونیت های تهویه مطبوع دیواری:

دستگاه های تهویه مطبوع دیواری رایج ترین نوع سیستم های تهویه مطبوع هستند. آنها مقرون به صرفه هستند و تقریباً در هر مِلکی قابل نصب می باشند. یکی دیگر از مزایای سیستم های تهویه مطبوع دیواری، مستقیم بودن و سرعت آنها در گرم کردن یا خنک کردن فضا است.

سیستم تهویه دیواری در باشگاه و سالن ورزشی
یونیت دیواری

این سیستم ها به راحتی نگهداری می شوند و تنها کاری که باید انجام دهید تمیز نگه داشتن فیلترها است! به لحاظ هزینه های نصب، از جمله ارزان ترین سیستم های تهویه مطبوع هستند. ضمن آنکه هزینه جاری آنها نیز خیلی گران نیست. این سیستم ها قدرت خنک کنندگی بالایی دارند و همچنین سازگار با محیط زیست می باشند. برخی از این یونیت های تهویه دیواری عبارتند از اسپلیت یا همان کولر گازی معروف در بین مردم.

یونیت های تهویه مطبوع کاستی:

یونیت های تهویه مطبوع کاستی یک انتخاب محبوب برای فضاهای ورزشی با سقف کوتاه هستند. یونیت های تهویه مطبوع سقفی می توانند هوا را در چهار جهت خارج کنند، بدون اینکه فضای ارزشمند دیوار را از بین ببرند. خوشبختانه این سیستم ها را می توان در یک سقف کاذب پنهان کرد، بنابراین هیچ کس مجبور نیست چیزی به جز دریچه ها را ببیند و هیچ فضای دیوار یا کفی را اشغال نمی کند. به این دستگاه فن کویل کاستی هم گفته می شود.

فن کویل کاستی در تهویه سالن بدنسازی
فن کویل کاستی

سیستم های تهویه مطبوع تجاری معمولاً نگهداری سختی دارند و معمولاً به یک فرد واجد شرایط برای رفتن و تمیز کردن نیاز دارند. اما، یونیت های تهویه مطبوع کاستی یک استثنا هستند؛ زیرا این سیستم ها دارای فیلترهایی است که به راحتی قابل تعویض بوده و فقط باید آن را از گرد و غبار دور نگه دارید.

یونیت های تهویه مطبوع کاستی بسیار بی صدا و سریع کار می کنند؛ بنابراین، می توانید اتاق را به سرعت خنک کنید، بدون اینکه کارکنان یا مشتریان خود، مجبور به صحبت با صدای بلند یا دمیدن باشند.

یونیت های تهویه مطبوع زمینی:

سیستم های تهویه مطبوع زمینی راهکاری هستند که به دلیل دسترسی به کف و ارزان بودن نصب و راه اندازی آن به راحتی نگهداری می شوند.

یونیت تهویه مطبوع زمینی برای باشگاه و سالن ورزشی
یونیت زمینی

اگر به فکر تهیه یک یونیت تهویه مطبوع زمینی هستید، لطفاً محل قرارگیری آن را در نظر بگیرید. هنگام قرار دادن یونیت خود باید مطمئن شوید که چیزهای زیادی وجود ندارد که جریان هوای دستگاه را محدود می کند. اگر مبلمان زیادی وجود داشته باشد که هوای خنک دوست داشتنی شما را مسدود کند، نمی توانید از مزایای آن بهره مند شوید. به همین علت، این نوع یونیت ها به دلیل وجود تجهیزات متعدد در سالن های بدنسازی و با توجه به فضایی که از کف سالن اشغال می کنند، انتخاب چندان مناسبی نمی باشند.

یونیت های تهویه مطبوع کانالی:

سیستم های تهویه مطبوع کانالی یک سیستم تهویه مطبوع بسیار پرکاربرد هستند، زیرا می توان از آنها در فضاهای ورزشی می توان برای تهویۀ هوا نیز استفاده کرد. البته، این دستگاه ها به دلیل نیاز به کانال کشی و گریل های اضافی می توانند کمی گران تمام شوند. این یونیت ها همچنین به دلیل داشتن سیستم کانالی پیچیده نیاز به تعمیر و نگهداری منظم توسط متخصصین دارند. از جمله سیستم های کانالی می توان سیستم داکت اسپلیت را نام برد.

سیستم تهویه مطبوع کانالی یا داکت برای سالن ورزشی و باشگاه
سیستم تهویه مطبوع کانالی یا داکت

اگر به دنبال سیستمی با راندمان و کیفیت هوای عالی هستید، این دستگاه بهترین انتخاب است.

سیستم های تهویه مطبوع مولتی اسپلیت و VRF/VRV:

اگر سالن بدنسازی شما متراژ نسبتاً زیادی دارد، سیستم های تهویه مطبوع VRF می توانند انتخاب مناسبی برای شما مناسب باشند. یک یونیت خارجی می تواند تا 64 یونیت داخلی را کنترل کند. سیستم‌های تهویه مطبوع چندگانه، کنترل جداگانه دمای هر اتاق را امکان‌پذیر می‌سازند تا آسایش را به حداکثر و هزینه‌های جاری را به حداقل برسانند. برای اطلاعات بیشتر از سیستم های مولتی اسپلیت و VRF مقالات زیر را مطالعه کنید:

پیشنهاد مطالعه:

سیستم VRF

سیستم مولتی اسپلیت

سیستم مولتی اسپلیت و وی آر اف برای تهویه باشگاه ورزشی و بدنسازی
سیستم وی آر اف

سیستم های تهویه مطبوع آبی:

اگر سالن بدنسازی بزرگی دارید که در آن علاوه بر کیفیت سرمایش و گرمایش، تهویۀ قدرتمند هوا برای شما اهمیت ویژه ای دارد، استفاده از سیستم تهویه مطبوع آبی بهترین پیشنهاد ممکن است. چنانکه می توانید از آب سرد چیلر برای سرمایش و از آب گرم دیگ برای گرمایش استفاده کنید.

با نصب فن کویل ها در نقاط مختلف سالن می توانید با امکان تفکیک دمایی، سرمایش و گرمایش مناسبی را ایجاد کنید و به لطف بکارگیری هواساز می توانید تهویۀ هوا را با کیفیت بالایی را فراهم کرده و هوای مطبوعی را برای کارکنان و مشتریان خود تأمین کنید.

پیشنهاد مطالعه:

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر تراکمی آب خنک

مینی چیلر

چیلر جذبی

سیستم تهویه آبی برای سالن و باشگاه ورزشی
سیستم تهویه آبی | چیلر، هواساز و فن کویل

هواسازها می توانند هوا را فیلتر و به گردش در بیاورند و مواد آلرژی‌ زا، گرد و غبار و سایر ذرات را که می‌ توانند بر کیفیت هوای داخل تأثیر بگذارند، از بین ببرند. این موضوع به جلوگیری از مشکلات تنفسی و آلرژی در بین کارکنان و ورزشکاران کمک کرده و محیط سالم تری را برای همه تضمین می کنند.

از طرف دیگر، وجود چیلر و البته دیگ آبگرم در کنار دستگاه های هواساز، این امکان را در چنین اماکنی فراهم می کنند که بدون توجه به شرایط آب ‌و هواییِ خارجی، دمایی مناسب با شرایط آسایش را تأمین کنند. این ترکیب می تواند در صورت لزوم هوا را خنک یا گرم کرده و این اطمینان را حاصل کنند که همه افراد در طول یک فعالیت ورزشی احساس راحتی کنند

. از روفتاپ پکیج ها نیز می توان با توجه به قابلیت آنها در تأمین هوای تازه و همچنین تصفیۀ هوا، به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع کارامد در سالن های بدنسازی استفاده نمود. اما، می بایست توجه داشت که با وجود چنین سیستمی دیگر تفکیک دما در نقاط مختلف باشگاه امکانپذیر نخواهد بود

سوالات رایج دربارۀ تهویه مطبوع در سالن های بدنسازی

چرا تهویه مطبوع در سالن های ورزشی مهم است؟

محیط‌های خاصی وجود دارند که واقعاً می‌توانند از نصب یک یونیت تهویه مطبوع سود ببرند، نه تنها برای خنک کردن محیط، بلکه برای کمک به ایمنی، سلامت و ایجاد دمای ثابت و تنظیم‌شده. باشگاه ورزشی یکی از مکان هایی است که تهویه مطبوع برای ایجاد شرایط آسایش و محافظت از محیط ضروری است.

همه ما هنگام دویدن بر روی تردمیل برافروختگی را احساس کرده ‌ایم، بنابراین به راحتی می‌توان فهمید که چرا محیط باشگاه ممکن است خفه ‌کننده و ناراحت ‌کننده باشد. این نه تنها برای مشتریان شما ناخوشایند است، بلکه می‌تواند منجر به احساس گرمای بیش از حد در آنها گردد، که می‌تواند باعث خستگی، سردرد، کم آبی بدن و گرمازدگی شود؛ زیرا، آنها سخت ‌تر و سخت ‌تر تمرین می ‌کنند، که می‌تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد.

تهویه هوای باشگاه می تواند برای ورزشکاران مفید باشد و به آنها کمک کند تا تمرینات خود را بهبود بخشند. این موضوع کمک می کند تا این اطمینان حاصل شود که دمای مرکزی بدن آنها برای ورزش بهینه شده است، اگر در اتاقی که از قبل خیلی گرم است شروع به تمرین کنید، این بر دمای مرکزی بدن شما تأثیر می گذارد و نتایج تمرین شما را محدود می کند. این مسوله به ویژه برای تمریناتی که روی قلب ورزشکار فشار وارد می کند، بسیار مهم است.

با حفظ جو معتدل تر، مشتریان شما کمتر عرق می کنند، بنابراین از مشکلات پوستی، ناراحتی و تلاش بیش از حد جلوگیری می کنند، که باعث می شود آنها به طور منظم به باشگاه شما بازگردند.

تهویه مطبوع سالن و باشگاه ورزشی
سالن و باشگاه ورزشی

این وسوسه انگیز است که فکر کنید فقط گاهی اوقات باز کردن یک پنجره کافی است، اما این کار می تواند در فصل زمستان پس از مدتی سالن را خیلی سرد کند یا در ماه های تابستان سرمایش کافی را ایجاد نکند. وجود یونیت های تهویه مطبوع باشگاه به این معنی است که شما می توانید دمای ثابتی را در طول روز حفظ کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا آن دما را با توجه به اینکه سالن برای تمرینات با شدت بالا، کلاس رقص یا جلسه یوگا استفاده می‌شود، تنظیم کنید. توصیه می شود که دمای مطلوب برای یک باشگاه حدود 21 درجه سانتیگراد باشد، بنابراین یونیت های تهویه مطبوع برای سالن های بدنسازی بهترین راه برای پایدار و ثابت نگه داشتن این دما هستند.

در دنیای پس از کووید، همه ما بیشتر، از آنچه در هوای اطرافمان وجود دارد آگاه هستیم و اکثر سیستم ‌های تهویه مطبوع شامل نوعی مکانیزم تصفیه هوا هستند. تهویه سالن بدنسازی برای حفظ کیفیت خوب هوا و از بین بردن باکتری ها و ویروس ها از طریق استخراج هوا و اقدامات تهویه حیاتی است. دستورالعمل های اخیر بیان می کنند که جریان هوای بهینه باید همیشه حفظ شود. همچنین به این معنی است که ذرات گرد و غبار را می توان با خیال راحت از بین برد و محیطی تازه تر و سالم تر برای همه به وجود آورد.

انواع سیستم های تهویه هوا برای سالن های ورزشی و مراکز تفریحی چیست؟

نصب سیستم تهویه مطبوع در سالن بدنسازی یک فرآیند ساده است، اما اطمینان از داشتن یک سیستم مناسب بسیار مهم است. یونیت مورد نیاز شما به فضایی که در دسترس دارید بستگی دارد؛ زیرا این امر به تعیین اینکه به عنوان مثال به یک یونیت دیواری یا خارجی نیاز دارید کمک می کند. مراکز تناسب اندام بزرگتر می توانند از سیستم جریان مبرد متغیر (VRF) بهره مند شوند که می تواند از طریق سقف ساختمان به یونیت های داخلی متصل شود. البته، همانطور که پیش از این نیز گفته شد، در سالن های بدنسازی لوکس، بزرگ و استاندارد، سیستم تهویه مطبوع آبی که ارکان اصلی آن چیلر، دیگ آبگرم، هواساز و فن کویل ها می باشند، بهترین انتخاب به حساب می آیند.

فضاهای کوچکتر می توانند از سیستم تهویه مطبوع مولتی اسپلیت بهره مند شوند که به شما این امکان را می دهند چندین یونیت داخلی را به طور همزمان به هم متصل کنید و از طریق ترموستات دیواری یا کنترل از راه دور دماهای مختلف را در اتاق های مختلف حفظ کنید. این سیستم ها هم بی صدا هستند و هم در مصرف انرژی کارآمد می باشند.

یک سیستم تهویه مطبوع مناسب چقدر برای حفظ سلامتی ورزشکاران اهمیت دارد؟

کنترل رطوبت هوا و به گردش در آوردن هوای تازه به داخل سالن می تواند از رطوبت و کپک زدگی جلوگیری کند. همچنین این اطمینان حاصل می شود که تجهیزات ورزشی، کفپوش و سایر سطوح ساختمان بواسطۀ کندانسِ رطوبت موجود در هوا خراب نمی شوند.

صاحبان سالن های بدنسازی مسئول سلامتی اعضا در سالن ورزشی خود هستند، به همین دلیل است که اغلب مایل به سرمایه گذاری در سیستم تهویه هوای مناسب برای سالن خود هستند. این امکان وجود دارد که فیلتراسیون و تصفیه هوا به عنوان بخشی از فرایند تهویه مطبوع سالن بدنسازی لحاظ گردد.

کووید 19 و سایر بیماری های ویروسی، اهمیت تهویه مناسب در فضاهای بسته ای مثل سالن های بدنسازی را بیشتر اثبات کرده است، بنابراین گردش خوب جریان هوا می تواند تا حدود زیادی از در معرض قرار گرفتن اعضای باشگاه در برابر بیماری های ویروسی محافظت کند. اقداماتی مانند این می تواند به حفظ ایمنی و راحتی افراد برای ورزش کمک کند. استفاده از هواساز هایژنیک می تواند راهکار مناسبی برای جلوگیری از انتشار ویروس ها در چنین محیط هایی باشد.

به این مقاله امتیاز دهید
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *