داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت یکی از سیستم های رایج HVAC برای ساختمان های مسکونی و اداری به حساب می آید که از دو یونیت جداگانه تشکیل شده است:

 • یونیت خارجی (کندانسینگ یونیت شامل کمپرسور و کندانسور) که در محیط آزاد خارج از ساختمان نصب می شود.
 • یونیت داخلی (هوارسان) که داخل ساختمان و در فضای سقف کاذب تعبیه می گردد.

تهویه نگار در ادامه این مقاله به طور کامل اساس کار سیستم داکت اسپلیت را شرح می دهد.

پیشنهاد مطالعه : کولر گازی (اسپلیت)

نحوه عملکرد داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نیز از سیکل تبرید تراکمی بهره می گیرد. مایع مبرد حاصل از چگالش در یونیت خارجی بوسیله خط لوله مسی راهی یونیت داخلی شده و پس از عبور از شیر انبساط وارد کویل سرمایش DX می شود. از سوی دیگر، جریان هوای تازه ورودی به یونیت داخلی پس از فیلتر شدن از روی کویل عبور کرده و بعد از کاهش دما از طریق مسیر کانال کشی شده، در اتاق ها و یا فضاهای دیگر توزیع می گردد.

داکت اسپلیت و جانمایی آن
نحوه عملکرد داکت اسپلیت

این در حالی است که جهت تأمین هوای گرم مورد نیاز توسط داکت اسپلیت، دو شیوه تعریف شده وجود دارد:

 1. استفاده از کویل آب گرم: با پیش بینی یک کویل گرمایشی در پشت یونیت داخلی و با عبور آب گرم دیگ از آن، می توان جریان هوای گرم لازم را جهت گرمایش ساختمان تأمین کرد و این در شرایطی است که تنها فن های یونیت داخلی روشن بوده و یونیت خارجی شامل کمپرسور و فن های کندانسور، کاملاً خاموش می باشد.
 2. معکوس کردن سیکل برودتی: می توان با معکوس نمودن جهت گردش جریان مبرد در سیکل کاری داکت اسپلیت همانند هیت پمپ (مشابه شیوه گرمایش در کولر گازی) جریان بخار داغ خروجی از کمپرسور را به جای عبور از کندانسور، وارد اواپراتور (کویل DX یونیت داخلی) کرده تا منجر به افزایش دمای هوای عبوری از روی کویل شود.
انواع داکت اسپلیت
یونیت خارجی و داخلی داکت اسپلیت

پیشنهاد مطالعه : سیستم VRF

انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت بر مبنای نحوه کنترل ظرفیت کمپرسور (کنترل دور) به دو دسته تقسیم می شود:

 • معمولی (دور ثابت)
 • اینورتردار (دور متغیر)

مزیت داکت اسپلیت اینورتر دار نسبت به نوع معمولی آن در کاهش مصرف برق و افزایش طول عمر کمپرسور می باشد.

در نوع معمولی، کمپرسور بعد از رسیدن دمای اتاق به نقطه تعریف شده (Set Point) توسط ترموستات اتاقی، خاموش و مجدداً با گرم شدن هوای اتاق، روشن می گردد.

در صورتی که در نوع اینورتردار، کمپرسور خاموش نمی شود، بلکه دور آن تا مادامی که دمای اتاق بالا نرفته، به حداقل می رسد. به همین دلیل تعداد دفعات خاموش و روشن شدن کمپرسور به مراتب کمتر شده که علاوه بر کاهش مصرف برق، منجر به افزایش طول عمر کمپرسور و کاهش صدای کارکرد یونیت خارجی نیز می شود. به همین علت داکت اسپلیت های اینورتردار با قیمت بالاتری در بازار به فروش می رسند.

پیشنهاد مطالعه : فن کویل

مزایا و معایب داکت اسپلیت

همواره انتخاب مناسب ترین سیستم HVAC مستلزم شناخت کامل نحوه عملکرد تمامی سیستم های موجود و ویژگی های آن ها نیز می باشد. لذا مزایا و معایب داکت اسپلیت را می توان در مقایسه با سایر سیستم های مشابه (کولر گازی / VRF / ترکیب مینی چیلر و فن کویل / ترکیب چیلر مرکزی و فن کویل) به ترتیب زیر بررسی و ارزیابی نمود:

مزایای داکت اسپلیت

 • در شرایطی که در داکت اسپلیت برای حالت گرمایش از آب گرم دیگ استفاده نشده وسیکل برودتی به شیوه هیت پمپ معکوس گردد، برخلاف سیستم VRF و نیز ترکیب چیلر مرکزی و فن کویل، داکت اسپلیت سیستم سرمایش و گرمایش مستقلی را برای هریک از واحدهای ساختمان ایجاد می کند.
 • گرمایش داکت اسپلیت (در صورت استفاده از کویل آب گرم) در مقایسه با کولر گازی و همچنین سیستم VRF کیفیت مناسب تری دارد و بواسطه مصرف گاز شهری به جای برق که در ایران انرژی گران تری به حساب می آید، هزینه های مصرف انرژی را کاهش داده است. بعلاوه در مقایسه با رادیاتور نیز راندمان گرمایش داکت اسپلیت به مراتب بیشتر است؛ چراکه گرمایش از طریق رادیاتور به صورت تدریجی و از نوع انتقال حرارت جابجایی طبیعی (Natural Convection) بوده، اما در داکت اسپلیت، انتقال حرارت به شکل جابجایی اجباری (Forced Convection) می باشد.
 • به واسطه امکان استفاده از هوای تازه در داکت اسپلیت، شرایط برای تهویه و ایجاد فشار مثبت در داخل ساختمان فراهم خواهد بود.

معایب داکت اسپلیت

 • در صورت استفاده از داکت اسپلیت، امکان کنترل مستقل دما در اتاق یا فضاهای مختلف وجود ندارد؛ چراکه تمامی فضاها ازهوای خروجی یک یونیت مشترک تغذیه می شوند. بنابراین نمی توان در هر اتاق یا فضایی به دمای متفاوتی دست یافت. در شرایطی که در سایر سیستم ها از جمله کولر گازی، VRF و فن کویل این امکان وجود دارد که هر فضایی را متناسب با کاربری و نیاز افراد ساکن در آن فضا کنترل نمود. البته این در حالی است که می توان به کمک سیستم VAV (استفاده از دمپرهای موتوردار) با تغییر حجم هوای ورودی به هر فضا، کنترل دمای جداگانه ای اعمال نمود. هرچند که به نظر می رسد در این صورت قیمت تمام شده سیستم چندان مقرون به صرفه نباشد.
 • در مقایسه با سیستم VRF مصرف برق بیشتری دارد.
 • در ساختمان هایی که متراژ قابل توجهی دارند، بکارگیری تنها یک یونیت داخلی جوابگوی نیاز ساختمان نخواهد بود و این در شرایطی است که با اضافه شدن یونیت دوم، بایستی یونیت خارجی دیگری نیز تعبیه شود. با توجه به اینکه حداکثر فاصله بین یونیت داخلی و خارجی (به دلیل جلوگیری از افت فشار زیاد جریان مبرد و کاهش راندمان دستگاه) باید رعایت شود، پیش بینی یک یونیت خارجی دیگر در فاصله ای مناسب، آن هم در فضای خارج از ساختمان که در اغلب موارد کافی نمی باشد، محدودیت هایی را برای اجرای چنین سیستمی در ساختمان های بزرگ به دنبال دارد. ضمن آنکه می تواند نمای بدی را برای ساختمان نیز ایجاد کند. در حالی که در سیستم های مرکزی از جمله ترکیب چیلر و فن کویل، چنین محدودیتی وجود ندارد. البته چنین ایرادی بیشتر در صورت بکارگیری اسپلیت ها مطرح می باشد. مگر اینکه تعداد واحدهای ساختمان و متراژ آن ها خیلی زیاد باشد.

فروش تخصصی داکت اسپلیت

گروه صنعتی تهویه نگار، متخصص در طراحی و عرضه مناسب ترین سیستم های برودتی و تهویه مطبوع، مطابق با نیاز واقعی مشتری و امکانات مالی کارفرمایان محترم، آماده ارائه انواع داکت اسپلیت (معمولی و اینورتردار) در ظرفیت های مختلف می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و نیز دریافت مشخصات فنی کامل و استعلام قیمت، با گروه صنعتی تهویه نگار تماس حاصل فرمائید. شایان ذکر است؛ فروش تمامی محصولات این مجموعه در سراسر کشور امکان پذیر خواهد بود.

کارشناس فروش (عمادی) 09102072884

5/5 - (2 امتیاز)
4 پاسخ
 1. مصطفی عرفاتی می گوید

  ضمن تشکر از شما ،اگر مابخواهیم داک اسپلیت معمولی را به داک اسپلیت اینورتر دار عوض کنیم ،چقدر هزینه خواهد داشت؟

  پاسخ
  • تهویه نگار می گوید

   با سلام آقای عرفاتی. در واقع هزینه این کار مقرون به صرفه نیست چراکه علاوه بر تعویض کمپرسور که باید مجهز به سیستم اینورتر باشد، شما باید مدارهای کنترلی سیسم داکت اسپلیت را نیز تغییر دهید. برای اطلاعات بیشتر و بررسی دقیق تر موضوع، می توانید از طریق شبکه های اجتماعی ما جزئیات پروژه را برای کارشناسان ما ارسال کنید

   پاسخ
 2. صیرفی زاده می گوید

  خیلی توضیحاتتون خوب و کامل بود من تو ساختمون قبلیم با اصرار یکی از شرکا اینورتر گذاشتم از یه شرکت جدید الان مالکا صداشون دراومده انگار کیت اینورتر بوده بخاطر همین مصرفش بالاتر از معمولی شده جوری که تا خسارت دادن هم پیش رفت…الان واسه این ده واحدی جدیدم با کلی گشتن و پرس و جو سه ماهه با یک شرکت جدید قرار داد بستم اومدن دستگاه رو نصب کردن واسه یه واحد البته هنوز دارم گچ و خاک میکنم آمپر سنج گذاشتم واقعا مصرفش پایینه صدا هم نداره امیدوارم این یکی دیگه ابرو چندین ساله من تو ساخت و ساز رو نبره

  پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *