دانفوس | کمپرسور و محصولات شرکت (Danfoss)

کمپانیِ دانمارکی Danfoss (دانفوس) یکی از شناخته شده ترین تولید کنندگان جهانی در صنعت تبرید و تهویه مطبوع بحساب می آید. شرکتی که در حال حاضر، در بیش از 20 کشور دنیا دارای 95 کارخانۀ تولیدی بوده و در بیش از 100 کشور، نمایندگی فروش فعال دارد. مجموعه ای که در سراسر جهان 37000 کارمند اختصاصی تحت پوشش آن کار می کنند.

در بسیاری از تجهیزات برودتی و تهویه مطبوع امروزی نظیر چیلر، هواساز، روفتاپ پکیج و دیگر محصولات، نام کمپانی دانفوس بر روی قطعات تشکیل دهنده این دستگاه ها به وفور دیده می شود. در این مطلب به معرفی تاریخچه و خدمات یا محصولات شرکت دانفوس می پردازیم.

شرکت Danfoss
شرکت دانفوس

تاریخچه شرکت دانفوس (Danfoss)

در اول سپتامبر سال 1933 میلادی، مدز کلاوزن (Mads Clausen)، دانفوس را در مزرعۀ والدینش در شهر نوردبورگ دانمارک تأسیس کرد. از آن زمان، این تجارت از یک شرکت انفرادی به یکی از تأمین کنندگان پیشرو و ارائه دهندۀ راهکارهای نوآورانه و کم مصرف در جهان تبدیل شده است.

اشتیاق به ارائۀ چنین راهکارهای نوآورانه و ویژه ای در Danfoss از اولین اختراعات Mads Clausen ریشه دوانده است. از شیر انبساط ترموستاتیکی برای سیستم‌های تبرید، تا یکی از اولین ترموستات‌های رادیاتوری جهان برای تنظیم گرمایش، تا اولین مبدل‌های فرکانس تولید انبوه در جهان، تا تله ماتیک های امروزی که برای کشاورزی دقیق مورد استفاده قرار می‌گیرند. Danfoss این چنین سال ها سابقۀ حضور جهانیِ خود در صنعت و روند رو به جلویی که داشته است را در دهه های مختلف تعریف می کند:

دهه 1930: اشتیاق یک مرد جرقه نوآوری جهانی را برانگیخت

دهه 1940: ایجاد یک تجارت و حضور بین المللی

دهه 1950: بهینه سازی تولید و ایجاد یک شبکه جهانی

دهه 1960: مرگ بنیانگذار که نوید تولد یک میراث است

دهه 1970: تمرکز بر راندمان انرژی

دهه 1980: پیشرو در عصر کامپیوتر

دهه 1990: تعیین دوره ای برای پایداری

دهه 2000: گسترش خانواده دانفوس

دهه 2010: مهندسی فردا، امروز

محصولات برند Danfoss

کمپانی Danfoss مدعی است که یک راهکار مهندسی برای ارائۀ روش های هوشمندانه تر جهت بهره برداری مردم از منابع جهانی می باشد. این کمپانی با وعدۀ کیفیت، قابلیت اطمینان و نوآوری، طیف گسترده ای از راهکارها و محصولات را عرضه کرده است. ما در این قسمت، به دسته بندیِ محصولات Danfoss پرداخته و تعدادی از آن ها را که در بین تولیدکننده های ایرانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، معرفی خواهیم کرد.

راهکارهای قدرت در محصولات دانفوس

محصوات قدرت شرکت دانفوس
محصوات قدرت شرکت دانفوس

1– کلاچ و ترمز: شامل کلاچ ها و ترمزهای صنعتی

2- سیلندرها: شامل انواع سیلندرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی بهمراه لوازم جانبی

3- مبدل ها و ماشین های الکتریکی

4- کنترل های الکترونیکی: شامل انواع نمایشگرها، کنترلرها، سنسورها و درگاه های مخابراتی

5- شلنگ، فیتیگ ها، اتصالات و ادوات لوله گذاری

6- یونیت های قدرت هیدرولیکی

7- موتورها: شامل موتورهای هیدرواستاتیکی، موتورهای کم سرعت با گشتاور بالا، موتورهای دنده ای، موتورهای الکتریکی و موتورهای هیدرولیکی سرعت بالا

8- پمپ ها: شاملپمپ های هیدرواستاتیکی، پمپ های دنده ای، پمپ های جابجایی دیجیتال، پمپ های صنعتی و پمپ های همراه

9- نرم افزار: شامل انواع نرم افزارها و ابزارهای محاسباتی

10- فرمان: شامل اجزا و سیستم های فرمان، یونیت های کنترلی فرمان و مولدهای گشتاور

11- شیرها و محرک ها: شامل انواع شیرها، محرک ها، شیرهای هیدرولیکیِ همراه، شیرهای صنعتی و شیرهای کارتریج اسکرو

شرکت دانفوس و راهکارهای اقلیمی برای سرمایش

تجهیزات سرمایشی شرکت دانفوس
تجهیزات سرمایشی شرکت دانفوس

1- کمپرسورها

2- شیرها: شامل شیرهای یکطرفه، شیرهای تنظیم و کنترلی، شیرهای انبساط الکتریکی، شیرهای برقی و شیرهای انبساط ترموستاتیکی

3- کنترل های الکترونیکی

4- کندانسینگ یونیت ها

5- سنسورها و ترانسمیترها

6- سوییچ ها

7- فیلتر درایر و صافی ها

8- مبدل های حرارتی

9- مانیتورینگ و خدمات

10- سایت گلاس ها

11- کنترل های لوازم خانگی

راهکارهای اقلیمی برای گرمایش

 تجهیزات گرمایشی شرکت دانفوس
تجهیزات گرمایشی شرکت دانفوس

1- شیرها: شامل کنترل و تعادل ساز هیدرونیکی، شیرهای قطع کن توپی و پروانه ای برای انرژی منطقه ای

2- ترموستات های اتاقی و رادیاتور: شامل انواع ترموستات های رادیاتور و ترموستات های اتاقی و کنترل های زمانی

3- گرمایش هوشمند

4- اجزای مشعل

5- اندازی گیر انرژی

6- مبدل های حرارتی: شامل مبدل های حرارتی صفحه ای ازنوع واشردار و جوشی

7- تولید آب گرم جهت مصرف و گرمایش

8- کنترل های الکترونیکی

9- گرمایش از کف هیدرونیکی

10- گرمایش الکتریکی

11- کنترلرهای جریان و اختلاف فشار

12- راهکارهای نرم افزاری

درایوها

Drives Danfoss

1- درایوهای ولتاژ پایین

2- درایوهای غیرمتمرکز

3- ماژول های سیستم

4- درایوهای بسته

5- فیلترهای کاهش دهندۀ هارمونیک

6- درایوهای سروو و کنترل حرکت

7- درایوهای ولتاژ متوسط

8- موتورهای دنده ای

9- سافت استارترها

10- نرم افزار

سایر بیزینس ها

other business in danfoos products

1- مانیتورینگ انتشار آلودگی

2- ایمنی حریق

3- پمپ های فشار بالا

4- راهکارهای اندازه­گیری

5- سیلیکون پاور

همانطور که ملاحظه می کنید، کمپانی Danfoss محصولات متعدد و متنوعی را عرضه می کند. اما از آنجا که در ایران عمدتاً تولیدکنندگان در محصولات سرمایشیِ خود از تولیدات Danfoss استفاده می کنند، محصولاتِ پرمصرف این کمپانی در دسته بندیِ راهکارهای اقلیمی برای سرمایش را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

1- کمپرسورها: شامل کمپرسورهای رفت و برگشتی تجاری، اینورترها، کمپرسورهای سبک و کمپرسورهای اسکرال برای کاربردهای تبرید، تهویه مطبوع و گرمایش.

  • کمپرسورهای توربوکور: کمپانی Danfoss پیشرو در تولید کمپرسورهای بدون روغن (Oil free) می باشد. اولین کمپرسور یاتاقان مغناطیسیِ بدون روغن در جهان که برای صنعت HVAC بکار رفته است.
danfoss turbocor compressors

کمپرسورهایی برای تهویه مطبوع و گرمایش: کمپرسورهایی با پایداری و راندمان بالا و مناسب برای روفتاپ پکیج ها و انواع چیلرها بهمراه مبردهایی از جمله: R134a، R410A، R407C و R22

Compressors for air conditioning heating

کمپرسورهایی برای تبرید: کمپانی Danfoss همواره در ارائۀ کمپرسورهای تبریدِ کارآمد، پایدار و هوشمند برای طیف متنوعی از کاربردهای تجاری مانند سرخانه ها، ماشین‌های یخ‌سازی، فرایندهای برودتی و غیره با قانون F-Gas در اروپا تمرکز داشته است. این کمپرسورها در عملکرد چیلر تراکمی که با استفاده از سیکل تبرید برودتی کار می کنند، بسیار مهم است.

Compressors for refrigeration

2- شیرها: شامل شیرهای یکطرفه، شیرهای تنظیم و کنترلی، شیرهای انبساط الکتریکی، شیرهای برقی و شیرهای انبساط ترموستاتیکی

– شیرهای یکطرفۀ تبرید: این شیرها را می توان در خطوط مایع، مکش و دهشِ کمپرسور برای مصارف تهویه و تبرید با مبردهای فلوئوردار استفاده نمود.

NRV refrigeration check valves

شیرهای تنظیم و کنترلی: طیف وسیعی از شیرها برای کنترل و تنظیم در کاربردهای تبریدِ تجاری، صنعتی و فروش مواد غذایی

danfoss control valves

شیرهای انبساط الکتریکی: سری ETS جهت تزریق دقیق مایع در اواپراتورها برای کاربردهای تهویه مطبوع و تبرید است. طراحی پیستون شیر و موقعیت خطی کاملاً بالانس شده است و ویژگی دو جریانه و همچنین عملکرد قطعِ برقیِ کیپ در هر دو جهت جریان را ارائه می دهد. شیرهای ETS با راهکارهای کنترل الکترونیکی دانفوس و سایر سازندگان سازگار هستند.

ETS electric expansion valves

شیرهای برقی: شیرهای برقی برای کاربردهای تبرید و تهویه مطبوع و البته مصارف صنعتی استفاده می شوند. بدنۀ شیر برقی و سیم پیچ های الکتریکی معمولاً به طور جداگانه عرضه می شوند و سپس با هم ترکیب می گردند. آنها به سرعت و به سادگی، بدون ابزار مونتاژ می شوند و انعطاف پذیری و در دسترس بودن محصول را بهینه می کنند. شیرهای برقی نیز در صورت نیاز به عنوان واحدهای مونتاژ شده در دسترس هستند. شیرهای معکوس کنندۀ 4 راهۀ Danfoss نیز نوع دیگری از شیرهای برقی هستند که در هیت پمپ ها بکار می روند.

Solenoid valves for fluid controls

شیرهای انبساط ترموستاتیکی: این نوع شیرها که مکانیزمی مکانیکی دارند با بدنه و اُرفیس مجزا، یا به صورت شیرهای کامل (روزنه ثابت) در دسترس هستند.

Thermostatic expansion valves

شیرهای بالانسینگ و شیرهای توپیِ Danfoss از دیگر محصولات پرمصرف این کمپانی در ایران است که به ترتیب برای لوله ­کشی فن کویل ها و خط مایع چیلرها و روفتاپ ها کاربرد دارند.

3- کنترل های الکترونیکی: کنترلر های الکترونیکی Danfoss یک سیستم الکترونیکی کامل هستند که برای نظارت و بهینه سازی سیستم های تبریدِ تجاری و صنعتی و نیز سیستم های تهویه مطبوع توسعه یافته اند.

– کنترل الکترونیکی دما: Danfoss یک سیستم کاملِ نظارت و بهینه سازی را برای هرگونه کاربرد تبرید مانند خشک کن های هوا، سردخانه ها، کامیون ها و تریلرها ارائه می دهد.

Electronic temperature control

کنترل شیر الکترونیکی – سری EKE 347: سری جدیدی از کنترلرهای سطح مایع که در جایگزینی سری EKC 347 و برای تنظیم سطح مایع عرضه شده اند.

Electronic valve control EKE 347

کنترل اواپراتور و اتاق: Danfoss طیف وسیعی از کنترل های اواپراتور را با شیر های انبساط ترموستاتیکی یا با شیر های انبساط الکتریکی ارائه می دهد.

Evaporator and room control

کنترل HVAC، روشنایی و انرژی: شامل کنترل کننده ها، محرک ها و سنسورها که برای کنترل طیف گسترده ای از عملکردها از جمله گرمایش، تعویض هوا، تهویه مطبوع و روشنایی در مکان هایی مثل سوپرمارکت ها بکار می روند.

HVAC light and energy control

کنترلرهای پَک: Danfoss طیف وسیعی از کنترل های ظرفیت کمپرسور و کندانسور را برای استفاده در فروشگاه های مواد غذایی، در سیستم های فشرده و همچنین در یونیت های برقِ بزرگ ارائه می دهد.

Pack controllers

4- سنسورها و ترانسمیترها: شامل سنسورهای دما و فشار که برای مصارف تبرید و نیز کاربری های صنعتی استفاده می شوند.

– سنسورهای سطح مایع: سنسور سطح مایع سری AKS 4100 کیفیت جدیدی از انعطاف پذیری و دقت را ارائه می دهد. با فناوری رادار هدایت شوندۀ  TDRسنسور کاملاً با تبرید صنعتی سازگار بوده و قابل اعتماد و دقیق است.

Liquid level sensors

ترانسمیترهای فشار تبرید و تهویه مطبوع: ترانسمیترهای فشار خط تبرید برای کاربردهای تهویه مطبوع و نیز مصارف تجاری و صنعتی تبرید استفاده می شوند. این ترانسمیترها از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند تا با مبردهای فلوئوردار و طبیعی سازگار باشند.

Air Conditioning Refrigeration Pressure Transmitters

سنسورهای دما برای سرمایش: سنسورهای دمای خط تبرید برای کاربردهای تهویه مطبوع و نیز مصارف تجاری و صنعتی تبرید استفاده می شوند. المان سنسور Pt 1000 الزامات DIN/IES 751 کلاس B را برآورده می کند و سیگنال دمایی دقیق و قابل اعتمادی را که برای تنظیم، ایمنی و ثبت داده ها قابل استفاده است، تضمین می کند.

Temperature sensors for cooling

5- سوییچ ها: شامل طیف گسترده ای از سوئیچ های فشار و انواع ترموستات ها که در کاربردهای تبرید و صنعتی مصرف دارند.

سوئیچ سطح مایع LLS 4000: یک سوئیچ کامپکت، مقرون به صرفه و قابل اعتماد برای اندازه گیری سطح مایع است.

LLS 4000 Liquid level switch

ترموستات ها و سوئیچ های فشار برای HVAC و تبرید: سوئیچ های فشار و ترموستات ها کاربردهای زیادی را در تبرید و تهویه مطبوع پوشش می دهند. سوئیچ های فشار و ترموستات ها در دو دسته عرضه می شوند: KP به عنوان سری استاندارد و RT برای مصارف سنگین کار. این سوئیچ ها را می توان برای مبردهای فلوئوردار و همچنین آمونیاک بکار برد.

Pressure switches and thermostats for HVAC R

6- فیلتر درایر و صافی ها

  • فیلتر درایرها: فیلتر درایرها با طراحی هرمتیک برای کاربردهای تبرید تجاری که نیاز به ظرفیت خشک کردن بالا برای جلوگیری از تشکیل اسید در سیستم دارند، ایده آل هستند.
Filter driers

صافی های FA: Danfoss صافی هایی را برای مبردهای فلوئوردار و طبیعی، در دو نوع جوشی و غیر جوشی تولید می کند. صافی نوع FA  با بکارگیریِ فیلتر قابل تعویض در خطوطی که مبردهای فلوئوردار، آمونیاک، آب، آب نمک، روغن و گاز در آن جریان دارند.

FA strainers

صافی های FIA 15-200: این سری، طیف وسیعی از صافی‌های زاویه‌دار و مستقیم هستند که با دقت طراحی شده‌اند تا شرایط جریان مطلوب را ایجاد کنند. نوع طراحی این صافی نصب را آسان تر کرده و بازرسی و تمیز کردن سریع صافی را تضمین می نماید. صافی‌های FIA  قبل از کنترل‌های خودکار، پمپ‌ها، کمپرسورها و غیره برای راه‌اندازی اولیه و جاهایی که نیاز به فیلتراسیون دائمی مبرد است، استفاده می‌شوند.

FIA 15 200 strainers

7- مبدل های حرارتی: شامل مبدل های حرارتی صفحه ای لحیم کاری شده، نیمه جوشی و واشردار برای کاربردهای انتقال حرارت و تبرید. بعلاوۀ مبدل های حرارتی میکروپلیت و میکروچنل بهنوان کندانسور

مبدل های حرارتی صفحه ای لحیم کاری شده برای تبرید: مبدل های حرارتی صفحه ای لحیم کاری شده (BPHE) ساخت Danfoss با با 30 سال توسعه مداوم، عملکرد و کارایی مناسبی برای استفاده در سیستم های تبریدی دارند.

مبدل های حرارتی میکروچنل: با استفاده از این مبدل ها بعنوان کندانسورهای هواخنک، میزان استفاده از مبرد به حداقل رسیده و اینگونه امکان توسعه راهکارهای مناسب تر برای محیط زیست فراهم می گردد.

مبدل های حرارتی میکروپلیت: مبدل های حرارتی میکروپلیت (MPHE) جهت استفاده در هیت پمپ ها و چیلرها برای ظرفیت های سرمایشیِ تا 800 کیلو وات / 225 تن تبرید بصورت تک مداره و دو مداره استفاده می شوند.

مبدل های حرارتی صفحه ایِ نیمه جوشی برای کاربردهای تبرید صنعتی آمونیاکی: مبدل های حرارتی صفحه ای نیمه جوشی برای کاربردهای صنعتی بهینه شده اند. این مبدل های Danfoss برای سیستم های آمونیاکی طراحی شده و می توانند بعنوان کندانسور، اواپراتور فلودد و پمپاژ شده، اکونومایزر، دی سوپرهیتر و خنک کنندۀ روغن مورد استفاده قرار گیرند.

8- سایت گلاس ها: سایت گلاس های سری SGP برای کاربردهای فشار بالا (حداکثر فشار کاری 52 بار). این سری از سایت گلاس ها در نسخه هایی بهینه شده برای مبردهای دارای روغن معدنی مثل مبردهای HCFC موجود هستند.

نرم افزار انتخاب دانفوس

کمپانی Danfoss بعلت تنوع محصولات خود، نرم افزارهای زیادی را بمنظور انتخاب محصول ارائه کرده است. اما، یکی از رایج ترین و پرکارترین نرم افزارهای این کمپانی، نرم افزار Coolselector می باشد که عمدۀ محصولات سرمایشیِ Danfoss را پوشش می دهد.

coolselector selections

تصویر فوق، صفحۀ اولِ نرم افزار Coolselector را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید 8 آیتم اصلی لیست شده اند که هریک معرف تعدادی از محصولات سرمایشیِ Danfoss و ابزارهای محاسباتی می باشند. با انتخاب هر یک از این آیتم ها و در نظر گرفتن شرایط طراحی و تولیدِ سیستم، نرم افزار، مناسب ترین مدل از هر محصول را به ما معرفی می کند و نتایج محاسباتی را نیز در قالب خروجی های دقیق و کاملی ارائه می دهد.

اصلی ترین استفادۀ تولیدکنندگان ایرانی از نرم افزار Coolselector انتخاب انواع کمپرسورهای اسکرال است که با ورود به آیتم Compressors and condensing units و سپس گزینۀ Compressors امکان پذیر است.

Coolselector 2 Danfoss compressor selection

منبع:

https://www.danfoss.com/en/

به این مقاله امتیاز دهید
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *