شرکت فن نیکوترا گبهاردت (Nicotra Gebhardt)

کمپانی Nicotra Gebhardt از شناخته شده ترین برندهای تولید کنندۀ فن در دنیا محسوب می شود. برندی ایتالیایی- آلمانی که مکان اصلی آن در شهر زینگونیای ایتالیا (Zingonia) و والدنبورگ آلمان (Waldenburg) واقع شده است. بعلاوه، کمپانی Nicotra Gebhardt حدود 1000 نفر در 9 سایت تولیدی و فروش در کشورهای فرانسه، بلژیک، بریتانیا، سوئد، اسپانیا، هند، چین، تایلند، سنگاپور، مالزی، استرالیا و ایالات متحده آمریکا استخدام می کند. ضمن آنکه نمایندگان فروش و توزیع کنندگان محصولاتِ این برند در بیش از 30 کشور دنیا بمنظور حفظ ارتباط با مشتریان فعال هستند. به دلیل کاربرد گسترده انواع فن در محصولات تهویه مطبوع و برودتی نظیر هواساز، چیلر و فن کویل و اهمیت آن در کیفیت عملکرد دستگاه ها، به طور کامل و جامع فن ها را بررسی و مقایسه می کنیم.

Nicotra Gebhardt company
کمپانی Nicotra Gebhardt

تاریخچه Nicotra

Nicotra تولید فن های سانتریفیوژ را در اوایل دهه شصت و در کشور ایتالیا آغاز کرد. وجود تقاضای زیاد در بازار، انطباق فن ها با مشخصات فنی و نیز کیفیت بالای محصول، به سرعت  Nicotraرا به یک کمپانی پیشرو در بازار تهویۀ سبک ایتالیا تبدیل کرد.

بین سال‌های 1980 و 1990 نیکوترا با ایجاد شرکت‌های تابعۀ تجاری در فرانسه، بلژیک، آلمان، اسپانیا و بریتانیا به منظور افزایش فروش در این کشورها از طریق در دسترس قرار دادن محصولات در سهام محلی و حمایت از مشتریان منطقه‌ای، یک شبکه اروپایی ایجاد کرد. در همان دوره،  Nicotraیک کارخانه جدید در Tavagnacco احداث نمود و سپس به Remanzacco  نقل مکان کرد و در تولید فن هواراسان صاحب تخصص شد.

موفقیت تجاریِ نیکوترا در اروپا، موقعیتی پیشرو در منطقۀ خاورمیانه و تصویر یک برند قوی بین المللی، این کمپانی را به حضور در بازار خاور دور ترغیب کرد.

بین سال های 1990 و 2003 نیکوترا شعبه هایی را در سنگاپور، مالزی، تایلند، استرالیا، چین و هند نیز افتتاح کرد.

تاریخچه Gebhardt

Gebhardt در سال 1958 و در کشور آلمان تأسیس شد و ایدۀ تولید فن را در پیش گرفت که برای آن زمان ها ایدۀ جدیدی بود. فن های سانتریفیوژ با اتصال مستقیم پروانه به الکتروموتور (Direct drive) که توسط یک موتور روتور خارجیِ جدید و توسعه یافته حرکت می کردند. این ایده به سرعت توسط بازار پذیرفته شد و از این رو شرکت نوپای Gebhardt را قادر ساخت تا با موفقیت توسعه یابد.

طی سال های بعد بواسطۀ رشدی مستمر که ناشی از افزایش تعداد محصولات بود، این کمپانی بیشتر از گذشته شناخته شد.

Gebhardt از سال 1984 تا 1992 با تأسیس و تصاحب شرکت هایی در سایر کشورهای اروپایی گسترش یافت.

در ادامه، این شرکت به بازارهای آسیایی و آمریکای شمالی ورود کرد و شرکت های جدید خود را تأسیس نمود. علاوه بر این، Gebhardt یک کارخانه در Vogtland (آلمان) برای تولید موتورهای روتور خارجی نیز خریداری کرد.

تصاحب شرکت های دیگر، Gebhardt را قادر ساخت تا فن های سنگین صنعتی و فرایندی را به بازار عرضه کند.

در مجموع،Gebhardt  به یکی از تولیدکنندگان پیشروِ فن در بازار اروپا تبدیل شده است.

در سال 2005 دو شرکت Nicotra و Gebhardt با یکدیگر ترکیب شدند و در حال حاضر محصولات خود را با برند Nicotra Gebhardt در بازار عرضه می کنند.

محصولات برند NICOTRA Gebhardt

کمپانی Nicotra Gebhardt با داشتنِ بیش از 50 سال تجربه در تولید فن، بیشتر از 1000 کارمند و گسترده ترین محصولات موجود در بازار، اکنون یکی از مهم ترین تولید کنندگان سیستم های فن سانتریفیوژ بشمار می رود. نه تنها متخصص در تولید فن برای سیستم های تهویه و هوارسان است، بلکه متناسب با هر نیاز، محصولی با راهکار مناسب را ارائه می دهد. 

– فن های مناسب برای تعویض هوا و تهویۀ مطبوع:

1- Plug fans without housing with direct drive: فن های پلاگ بدون هوزینگ و با تحریک مستقیم شامل:

  • نوع RLM Evo (فن های یک طرف مکش با پره های بکواردِ توخالی): این سری از فن های پلاگ که محصول جدید این کمپانی است استاندارد جدیدی را در راندمان و کارایی مطرح کرده است؛ بطوریکه هیچ یک از فن های پلاگِ دیگر راندمانی بالاتر از آن ندارند. شکل کلی پروانه با استفاده از پروفیل تلاطم (Turbulence) برای پره ها بهینه سازی شده است. همین موضوع تضمینی است برای دستیابی به راندمانی بی نظیر که بهترین طراحی را به لحاظ آیرودینامیک نیز دارد.
RLM Evo

نوع RLE 20/30 (فن های یک طرف مکش با پره های بکوارد): فن هایی با پروانۀ گریز از مرکز که به روتور موتوری یکپارچه متصل شده و امکان نصب افقی و عمودی آن ها وجود دارد. با توجه به وجود موتورهای روتور خارجیِ BLDC (Brushless Direct Current) و نیز واحد تبدیل در این فن ها، می توان سرعت چرخش پروانه را بصورت پیوسته کنترل نمود.

RLE 2030

نوع PFP (فن های یک طرف مکش با پره های بکواردِ توخالی): سریِ دیگری از فن های پلاگ با پروانۀ متصل به موتور BLDC که کارایی مناسبی داشته و امکان نصب افقی و عمودی آن ها وجود دارد. یکی از مشخصه های استاندارد و متمایز این سری از فن ها، بکارگیریِ سیستم اندازه گیری جریان (IMV) می باشد. در پروانۀ این فن ها از 7 پرۀ آلومینیومی بکوارد استفاده شده است.

PFP

2- Direct driven centrifugal fans: فن های سانتریفیوژ با اتصال مستقیم پروانه به الکتروموتور (تحریک مستقیم) شامل:

  • نوع DD (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های فوروارد): راهکاری ایده آل برای کاربردهای HVAC که مصرف برق کم و عملکردی مناسب دارد. طیف گسترده ای از مدل های مختلف و انواع موتور در این سری از فن ها، این امکان را فراهم می کند که بتوان فن را دقیقاً مطابق با آنچه واقعاً نیاز است انتخاب نمود.
DD Direct driven centrifugal fan

نوع DDMP (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های فوروارد): فن هایی مجهز به موتور EC که بعلت عدم تلفات ناشی از لغزش، انرژی کمتری نسبت به موتورهای AC معمولی مصرف می کنند. این موضوع در همه سرعت ها صدق می کند، یعنی حتی در کارکرد نیمه بار؛ بنابراین موتور EC در تمام شرایط عملیاتی، انرژی کمتری نسبت به موتور AC مصرف کرده و دارای سیستم درایو کارامدتری می باشد.

DDMP

نوع DDM (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های فوروارد): راهکار ایده آل دیگری برای کاربردهای HVAC می باشد. از آنجایی که تمامی اجزای اصلی این فن (بدنه، پروانه و موتور) توسط خود کمپانی تولید می شود، فن هایی با کاراییِ بالا و مصرف برق کم را بوجود آورده است. این فن ها در طیف گسترده ای از مدل های مختلف با انواع موتور تولید می شوند. این موضوع کمک می کند تا بتوان فنی کاملاً منطبق بر نیاز پروژه را تهیه کرد.

DDM

نوع TEM، SAI و SAIR (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های فوروارد): این سری از فن های Nicotra Gebhardt کاربرد گسترده ای از فن های سانتریفیوژِ یک طرف مکش را ارائه می دهد که در سطح جهانی برای مصارف صنعتی و تهویۀ مطبوع قابل استفاده هستند. پروانۀ این فن ها، دارای پره های فوروارد بوده و مجهز به موتورهای استاندارد IEC فلنج دار با درجۀ حفاظت IP55 و کلاس F می باشند که براحتی از طریق اینورتر قابلیت کنترل پذیری نیز دارند.

SAIR SAI TEM

نوع RDP (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های بکوارد): وجود ترکیبی از موتور یکپارچه، پروانه آلومینیومیِ سبک وزن و لوازم الکترونیکیِ on-board، این سری از فن ها را بطور ویژه کامپکت و مستحکم ساخته است. فن هایی با کارایی مناسب که همواره جایگزین ایده آلی برای بهره مندی از محصولی با راندمان بالا می باشند.

RDP

نوع RZM (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های بکواردِ توخالی): Nikotra Gebhardt از طریق ترکیب دو فناوری پیشرفته (آیرودینامیک پروانۀ روتاونت همراه با موتورهای کارآمدِ IEC) مجموعه ای از فن های گریز از مرکزِ جفت شده با هدایت مستقیم را توسعه داده که استانداردهای جدیدی را برای عملکردی اقتصادی و بی صدا ایجاد کرده است.

RZM

نوع REM (فن های یک طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های بکوارد): سری دیگری از فن های ارائه شده توسط کمپانی Nicotra Gebhardt و از نوع فن های سانتریفیوژِ یک طرف مکش که در سطح جهانی و برای بسیاری از کاربردهای تهویه قابل استفاده هستند. پروانۀ این فن ها، دارای پره های بکوارد بوده و مجهز به موتورهای استاندارد IEC فلنج دار با درجۀ حفاظت IP55 و کلاس F می باشند که براحتی از طریق اینورتر قابلیت کنترل پذیری نیز دارند.

REM

3- Belt driven centrifugal fans: فن های سانتریفیوژ با اتصال تسمه ایِ پروانه به الکتروموتور شامل:

  • نوع ADH  (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های فوروارد): سری های استانداردی که برای تهویۀ دائمی و تا دمای 80+ درجۀ سانتی گراد طراحی شده اند.
ADH

نوع AT  (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های فوروارد): این نوع فن ها به طور ویژه برای تهویه مکانیکی هوا، در دماهای 20+ درجۀ سانتی گراد تا 40+ درجۀ سانتی گراد در مدل های S، SC، G2L  و SC2، یا تا 100+ درجه سانتی گراد در مدل های AR، TIC، G2C، G2C-C2،G3C  طراحی شده اند.

AT

نوع RDH  (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های بکوارد): قابل عرضه در سایزهای 180 تا 1000 میلی متر که دارای 11 پرۀ بکوارد فولادی و شفتی از جنس گالوانیزه می باشند. 

RDH

نوع PER  (فن های یک طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های بکوارد توخالی): قابل عرضه در سایزهای 200 تا 1600 میلی متر که از 11 پرۀ بکوارد فولادی تشکیل شده است.

PER

نوع RZR  (فن های دو طرف مکش با هوزینگ حلزونی و پره های بکوارد توخالی): فن هایی مناسب برای تعویض هوا و مصارف تهویۀ مطبوع که قابل عرضه در سایزهای 200 تا 1600 میلی متر می باشند. این فن ها از 11 پرۀ بکوارد فولادی با مقطع ایرفویل تشکیل شده اند.

RZR

4- Hybrid direct driven centrifugal fans: فن های سانتریفیوژ هیبریدی با اتصال مستقیم پروانه به الکتروموتور (تحریک مستقیم) شامل:

  • نوع RQM MultiEvo  (تکنولوژی حلزونی یکپارچه دارای تخلیۀ چندگانۀ هیبریدی با بازده سیستم تا 78%): این سری از فن ها در واقع ترکیبی از طراحی کامپکتِ فن های پلاگ و مزایای فن های پوشانده شدۀ سنتی می باشد. در اصل، فن های RQM MultiEvo نوعی فن سانتریفیوژ با اتصال مستقیم هستند که پره های راهنمای مارپیچی شکل دارند. طراحی منحصر به فرد حلزونی با تخلیۀ چندگانه، بسیار فراتر از سطوح کارایی فن های پلاگ معمول است.
RQM MultiEvo

علاوه بر تعویض هوا و تهویۀ مطبوع، کمپانی Nicotra Gebhardt محصولاتی را در سایر حوزه ها نیز عرضه کرده است که عبارتند از:

– فن های اگزاستِ مناسب جهت نصب در پشت بام

– فن های اگزاستِ مناسب جهت تخلیۀ دود

– فن های مناسب جهت سیستم های مخصوصِ اتاق تمیز

– فن های صنعتی و فرایندی

نرم افزار انتخاب Nicotra

کمپانی Nicotra Gebhardt نیز بمانند سایر کمپانی های سازندۀ تجهیزات در صنعت تبرید و تهویه مطبوع، برای انتخاب درست محصولات خود، نرم افزاری را تحت عنوان نرم افزار Selection در اختیار خریداران خود قرار داده است.                         

selection software

تصویر فوق، صفحۀ اولِ نرم افزار Nicotra Gebhardt را نشان می دهد. جایی که می توان پس از انتخاب گزینۀ open و سپس selection لیستی از محصولات این کمپانی را مشاهد نمود. با انتخاب هر یک از این محصولات و در نظر گرفتن شرایط طراحی و تولیدِ سیستم، نرم افزار، مناسب ترین سایز از هر محصول را به ما معرفی می کند.

ارائۀ خروجی های متنوع، توسط این نرم افزار همراه با اطلاعاتی کاربردی و دقیق، کار را برای آنالیز و طراحی درست انواع سیستم های هوارسان، بسیار آسان کرده است.

منبع:

https://www.nicotra-gebhardt.com/en/

1/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *