تهویه مطبوع ساختمان اداری

تهویه مطبوع ساختمان های اداری به این دلیل مهم است که تاثیر مهمی بر روی راندمان و بازده کاری کارمندان دارد. همچنین تهویه مطبوع ساختمان های اداری در صورتی که به صورت اصولی نباشد، در بلند مدت بر روی سلامت کارکنان اثرگذار است.از آنجایی که 40 ساعت کار در هفته عادی است، اکثر ما حدود یک سوم زندگی خود را در دفتر کار می گذرانیم. طبیعتاً راحت بودن در محیط کار، بهترین راه برای دوست داشتن اوقاتی است که در آنجا سپری می کنیم. اما برای اینکه در محل کار راحت باشید، باید راهکاری برای کاهش استرس های مرتبط با کار و حفظ بهترین دما برای دفتر کار پیدا کنید.

سیستم تهویه مطبوع اداری می تواند تنها چیزی باشد که راحتی محل کار را تضمین کند. وجود دمای عالی در دفتر کار همچنین می تواند کارایی را افزایش داده و بهره وری شما را در کار افزایش دهد.

پیشنهاد مطالعه:

تهویه مطبوع هتل

تهویه مطبوع استخر

تهویه مطبوع بیمارستان

تهویه مطبوع ساختمان های اداری
دفتر اداری

بنابراین، بیایید بررسی کنیم که بهترین دمای فضای اداری چیست و چگونه می توانیم به آن دست پیدا کنیم؟ هر چیز دیگری که در مورد تهویه مطبوع اداری باید بدانیم را در این مقاله به طور کامل و جامع بررسی می کنیم.

در حالی که تقریبا غیر ممکن است دمای فضای اداری را چنان تنظیم کنید که همه را راضی نگه دارد، استاندارد ASHRAE 55 مجموعه ای از شرایط را تعریف می کند که برای اکثر ساکنان قابل قبول است. این استاندارد توصیه می کند که دمای داخلی برای فضاهای اشغال شده مانند ادارات باید بین 67 درجه فارنهایت و 82 درجه فارنهایت باشد. یا به عبارتی بین 20 درجه سانتی گراد تا 28 درجه سانتی گراد.

نمودار آسایش دمایی در تهویه مطبوع ساختمان اداری
نمودار آسایش دمایی

اداره ایمنی و بهداشت شغلی وزارت کار ایالات متحده (OSHA) نیز دمای تهویه مطبوع دفاتر اداری را بین 68 تا 76 درجه فارنهایت یا 20 الی 25 درجه سانتی گراد توصیه می کند تا راحتی و بهره وری کارکنان را به حداکثر برساند.

همچنین می‌توانید از این استانداردها برای تنظیمات عالی دما و رطوبت هنگام کار در خانه استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که این توصیه‌ها فقط جنبۀ راهنمایی دارند و هیچ قانون سخت و سریعی در مورد اینکه دفاتر اداری لزوماً باید دمای مشخصی داته باشند، وجود ندارد. تنها تعهد قانونی که کارفرمایان با آن روبرو هستند، اطمینان از ایمنی کارکنان، از جمله ایمن نگه داشتن آنها از دمای شدید است.

وقتی صحبت از ترجیحات دمایی می شود، اینکه همگان بر روی یک دمای مشخص روی ترموستات اتاق کار موافقت کنند، تقریباً کار غیرممکنی است. همیشه یکی از همکارها وجود خواهد داشت که یا خیلی گرمش است یا خیلی سرد.

عواملی که بر نیازهای دمای محیط کار تأثیر می گذارند

اینکه همۀ افراد با یک دما هماهنگ و تنظیم شوند، به چندین عامل بستگی دارد. در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می کینم:

 • جنسیت

جنسیت نقش مهمی در ترجیحات دمایی دارد. معمولاً زنان تنظیمات ترموستات بالاتری را نسبت به مردان ترجیح می دهند. دلیل آن این است که اکثر زنان به طور طبیعی دمای بدنشان پایین تر است. به دلیل این تفاوت فیزیولوژیکی، توصیه های استاندارد برای دمای دفاتر اداری همیشه مناسب خانم ها نیست.

 • وزن

اندازه بدن بر نیازهای دمایی تأثیر می گذارد. هر چه بدن چربی بیشتری داشته باشد، دفع گرما از طریق پوست دشوارتر خواهد بود. در نتیجه، افرادی که توده بدنی بیشتری دارند می خواهند تهویه مطبوع را در دمای پایین تری نگه دارند.

 • سن

برخلاف سایر عوامل، سن به طور مستقیم بر دمای بدن تأثیر نمی گذارد، اما بر توانایی بدن شما برای کنترل دما تأثیرگذار است. مقاله ای توسط کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده این امر را به کاهش چربی زیر پوست نسبت می دهد که باعث می شود دمای تهویه مطبوعِ بالاتری در محل کار خود را ترجیح دهید.

 • رطوبت

اگر در یک منطقه مرطوب زندگی می کنید، به احتمال زیاد مبارزه در برابر هوای گرمِ مرطوب را درک کرده اید. بدن انسان از طریق تعریق خنک می شود – تبخیر رطوبت موجود در پوست. بنابراین، وقتی رطوبت زیاد است، عرق روی پوست شما نمی تواند به این سرعت تبخیر شود و بدن شما برای مدت طولانی تری گرمتر می ماند.

 • لباس

لباس بر نیازهای دمایی شما تأثیر می گذارد و بالعکس. این فاکتور هنگام در نظر گرفتن پوشش رسمی برای مردان و زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لباس‌های مناسب اداری برای پوشش های رسمی ترِ آقایان معمولاً کت و شلوارهای لایه‌بندی شده هستند که با مواد ضخیم‌تر ساخته شده‌اند که محافظت بیشتری از بدن در برابر آب و هوا ایجاد می‌ کنند. از سوی دیگر، زنان تمایل دارند از پارچه های نازک تری در دفتر کار استفاده کنند.

 • شرایط بهداشتی

شرایط سلامت زمینه ای شما نیز ممکن است بر نیازهای دمایی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، بسیاری از بیماری های طولانی مدت مانند فشار خون بالا، دیابت و حتی یائسگی در زنان مسن تر، دمای مرکزی بدن شما را تغییر می دهند.

چگونه بهره وری با دمای محیط کار ارتباط دارد؟

احتمالاً بارها شنیده اید که کیفیت تهویه مطبوع فضای اداری می تواند بر بهره وری کارمندان تأثیر بگذارد. اما دقیقاً چه ارتباطی وجود دارد؟

دما بر رفتار کارکنان تأثیر می گذارد که می تواند بهره وری آنها را افزایش یا کاهش دهد. به عنوان مثال، دمای دفتر کار:

 • بر حرکت و سرعت تأثیر می گذارد

دفاتری که خیلی سرد هستند به سرعت و حرکت کارمندان خود در محیط کار آسیب می رسانند. دمای پایین باعث می شود عضلات ما منقبض شوند، حرکت را محدود کرده و تمرکز کلی را از بین ببرند. وقتی کارمندان از گرمای شدید بیرون به سرمای شدید داخل دفتر می روند، این شرایط بدتر نیز می شود. همچنین، با سردی بیش از حد دفتر کار، کارمندان بیشتر به دنبال مکان‌های گرم‌تر می‌گردند، بنابراین زمان کمتری را در تعاملات معنادار خارج از فضای خود صرف می‌کنند.

 • بر خلق و خوی افراد تأثیر می گذارد

بدن انسان به تغییرات دما در سطح احساسی واکنش نشان می دهد. مغز ما محیط اطراف ما را با احساسات مرتبط می کند. به عنوان مثال، سرما باعث می شود که ما احساس انزوا بیشتری داشته باشیم، در حالی که دمای گرمتر ما را دوستانه تر می کند. با این وجود، گرمای شدید نیز با مزاج بالاتر همراه است، بنابراین گرم شدن بیش از حد ممکن است ایده خوبی نباشد.

 • تصمیم گیری را مختل می کند

دمای دفتر کار می تواند بر توانایی های تصمیم گیری ما تأثیر بگذارد. دمای پایین ما را هوشیارتر می کند، در حالی که دمای گرمتر باعث می شود از تصمیم گیری های پیچیده دوری کنیم. این امر به ویژه در صورتی مهم است که در یک موقعیت اداری هستید تا تصمیمات مهمی برای خود و دفتر کار خود بگیرید.

 • روحیه را افزایش می دهد

اغلب متوجه می‌شوید که وقتی درجه حرارت در دفتر کار شما خیلی زیاد یا خیلی کم می‌شود، روحیه کاری در محیط کار نیز تغییر می‌کند. از سوی دیگر، هنگامی که دمای تهویه مطبوع در دفتر کار شما ایده آل است، شما و همکارانتان می توانید به طور موثر با هم کار کنید تا زمینه های مشترکی پیدا کنید، بنابراین بهره وری آسیبی نمی بیند.

دمای ایده آل در تهویه مطبوع ساختمان اداری برای بهره وری بیشتر کارکنان

تهویه مطبوع اداری می تواند تأثیر بسیاری بر احساس راحتی کارمندان داشته باشد. دمای مناسب همواره نقش مهمی در بهره وری کلیِ کارکنان یک اداره دارد. با همکاری آزمایشگاه ملی لارنس برکلی، مطالعه ای که توسط دانشگاه فناوری هلسینکی انجام شد، نتیجه گیری گردید که عملکرد کارکنان با دمای تا 69/8 الی 71/6 درجه فارنهایت (21 الی 26 درجه سانتی گراد) افزایش می یابد و با دمای بالاتر از 73/4 الی 74/5 درجه فارنهایت (23 الی 24 درجه سانتی گراد) کاهش می یابد. بالاترین سطوح بهره وری در دمای حدود 71/6 فارنهایت (22 درجه سانتی گراد) قابل دستیابی است.

رطوبت ایده آل برای دفتر کار

یکی دیگر از عوامل محیطی که می تواند بر عملکرد کاری ما تأثیر بگذارد رطوبت است. درست مانند دما، چندین سازمان تحقیقاتی توصیه هایی در مورد بهترین سطح رطوبت دارند. باز هم، قوانین مشخصی در این زمینه وجود ندارد، اما OSHA دستورالعمل هایی را ارائه می دهد. این نشان می دهد که کنترل رطوبت در دفتر شما باید بین 20 تا 60 درصد باشد تا راحت ترین فضای کاری را داشته باشید.

سطوح رطوبت داخلی راحت برای محل کار بسته به آب و هوا می تواند تغییر کند. به طور معمول 30-50٪ برای زمستان 40-50٪ برای تابستان ایده آل است.

چه نوع سیستم تهویه مطبوعی برای دفاتر اداری مناسب است؟

تهویه مطبوع اداری از روش های سنتی تکامل یافته است. چند ثانیه طول می کشد تا یک فضا گرم یا خنک شود، و سیستم های HVAC کنونی نسبت به همیشه از نظر انرژی کارآمدتر و کاربردی تر هستند. با زون بندی مناسب و بکارگیری سیستم های تهویه مطبوع با قابلیت تفکیک دمایی و نیز اعمال کنترل هوشمند، می توان شرایط محیطیِ ایده آلی را در محیط های کار اداری فراهم نمود.

 1. تهویه مطبوع مرکزی

تهویه مطبوع مرکزی که به نام تهویه مطبوع کانالی نیز شناخته می شود، یک راهکار ایده آل برای خنک سازی فضاهای بزرگ است. سیستم های سرمایش کانالی شامل یک یونیت داخلی و کانال انعطاف پذیر برای توزیع هوای سرد در سراسر دفتر کار شما از طریق دریچه ها می باشند.

توانایی این سیستم ها در خنک کردن فضاهای بزرگ در مدت زمان کم و کنترل متمرکز آنها، این سیستم ها را به گزینه ای محبوب برای تهویه مطبوع اداری تبدیل کرده است. داکت اسپلیت ها، فن کویل های کانالی، هواسازها و روفتاپ پکیج ها مصادیق بارز چنین سیستم هایی هستند. مهمترین مزیت این سیستم ها امکان تأمین هوای تازه می باشد. اما، این در حالی است که با وجود چنین سیستم هایی عملاً امکان تفکیک دمایی وجود نخواهد داشت و تمام اتاق های متعلق به یک زون، دما و رطوبت یکسانی دارند.

تهویه مطبوع مرکزی با داکت اسپلیت
تهویه مطبوع مرکزی با داکت اسپلیت
 1. تهویه مطبوع پنجره ای

تهویه مطبوع پنجره ای یا پمپ های حرارتی پنجره ای فقط یک اتاق را در زمان دلخواه خنک می کنند. شما می توانید این سیستم ها را در پنجرۀ اتاق خود نصب کنید. تهویه مطبوع پنجره ای دارای مزیت هایی می باشد، از جمله ارزان بودن، در دسترس بودن و همچنین نیاز به نگهداری کم.

اسپلیت پنجره ای
اسپلیت پنجره ای
 1. کولر گازی مینی اسپلیتِ بدون کانال

کولرهای گازی مینی اسپلیت بدون کانال به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شوند. هر دو توسط یک سوراخ کوچک روی یک دیوار بیرونی به هم متصل می شوند. آنها به دلیل امکان کنترل دمای شخصی خود برای فضاهای کوچک به عنوان یک راه کار تهویه مطبوع اداریِ بسیار محبوب بشمار می روند. علاوه بر این، این یونیت ها کوچک بوده و به راحتی نصب می شوند و برای مشاغل کوچک در دسترس هستند.

استفاده از مینی اسپلیت در دفاتر اداری
استفاده از مینی اسپلیت در دفاتر اداری
 1. فن کویل ها

یکی دیگر از سیستم های محبوب و رایج امروزی در ساختمان های اداری بزرگ و نسبتاً بزرگ فن کویل ها هستند که می توانند به کمک آبسرد چیلر و آبگرم موتورخانه، دمای ایده آلِ مورد نظر شما را در محیط کار ایجاد کنند. مهمترین مشخصۀ این سیستم قابلیت تفکیک دمایی است. اینکه به لطف این سیستم، امکان کنترل دمای شخصی برای هر اتاق به تفکیک وجود دارد. ضمن آنکه این سیستم نیز قابیلت اتصال به ترموستات اتاقی جهت کنترل هوشمند را دارد.

استفاده از فن کویل در دفاتر اداری
استفاده از فن کویل در دفاتر اداری

تأمین هوای تازه برای ساختمان اداری

در بسیاری از ساختمان های اداری تأمین هوای تازه، صرفاً از طریق تعویض طبیعی هوا یعنی به کمک بازشوهای موجود مثل درب و پنجره صورت می گیرد. در ساختمان هایی هم که از سیستم تهویه مطبوع مرکزی شامل داکت اسپلیت ها، فن کویل های کانالی، هواسازها و روفتاپ پکیج ها استفاده می شود، طبیعتاً امکان تعویض مکانیکی هوا وجود دارد.

اما، در آن دسته از ساختمان های اداری بزرگ و لوکسی که از فن کویل های غیر کانالی و به صورت متمرکز در هر اتاق استفاده می شود، جهت تأمین هوای تازه بایستی دستگاه هایی نظیر هواساز یا روفتاپ پکیج نیز بکار گرفته شود. طبیعتاً با وجود چیلر در چنین ساختمان هایی و وجود آبسرد، استفاده از هواساز منطقی تر به نظر می رسد.

از هواساز یا روفتاپ پکیج در راهروها، لابی و سایر فضاهای مشاع استفاده می شود و در صورتی که در این فضاها فن کویل نصب شده باشد، از هواساز و روفتاپ پکیج فقط جهت تأمین هوای تازه استفاده خواهد شد؛ در نتیجه باید به صورت Full fresh سفارش داده شوند.

علاوه بر این، می بایست توجه داشت در آن دسته از ساختمان های اداری که دارای سالن همایش هستند، وجود هواساز یا روفتاپ پکیج جهت تأمین هوای تازه الزامی است.

اکنون می دانید که دمای دفتر کار شما باید چقدر باشد و چگونه می توانید به دمای ایده آل برای تهویه مطبوع اداری دست یابید. تهویه مطبوع اداری موضوعی نسبتاً پیچیده است که به شدت به عواملی متأثر از بدن شما و شرایط محیط اداریِ شما بستگی دارد.

در هر صورت، دمای تهویه مطبوع دفتر کار شما به راحتی قابل کنترل و تثبیت می باشد. دمای ایده آل تهویه مطبوع برای دفتر کار شما باید جهت دستیابی به حداکثر بهره وری و مورد پسند شما باشد.

4.7/5 - (3 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *